jaś i małgosia

Dzięki współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w naszej szkole od realizowany jest program rekomendowany „Domowi detektywi. Jaś i Małgosia na tropie”.

Program Domowych Detektywów jest szkolnym programem profilaktyki uniwersalnej realizowanym z uczniami w wieku 10-12 lat we współpracy z ich rodzicami oraz nauczycielami w celu zapobiegania i opóźniania inicjacji alkoholowej. Program składa się z dwóch części: szkolnej oraz domowej, a uczniowie w trakcie jego trwania zdobywają wiedzę podczas zabawy. Taka forma sprawia, że jest on dla nich bardziej przystępny. Praca w domu odbywa się przy pomocy zeszytów komiksowych, w których zawarte są zabawne opowiadania, zadania dla dzieci i ich rodziców oraz porady. Wszystko to ma za zadanie modelować wśród uczniów pożądane zachowania i postawy. Z kolei szkolna część programu polega na współpracy nauczycieli i wybranych przez uczniów liderów rówieśniczych. Na zajęciach uczniowie rozmawiają na tematy zawarte w zeszytach komiksowych oraz dzielą się doświadczeniami związanymi z pracą z rodzicami.
Realizatorami programu są uczniowie klas IV i V.
Koordynator programu: Pani Dorota Hubar