Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka w naszej szkole

20 listopada w naszej szkole obchodzony był po raz drugi Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka.

Ustanowienie 20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka ma przypominać szczególną rolę Polski – inicjatora uchwalenia Konwencji o Prawach dziecka – w tworzeniu światowego systemu ochrony praw dziecka.

Z tej okazji każda klasa otrzymała po planie lekcji z wymienionymi prawami dzieci a uczniowie wysłuchali piosenkę która o ich prawach mówiła. Jednocześnie uczniowie zostali zapoznani z listem rzecznika Praw Dziecka pana Marka Michalaka. Oto fragment tego listu:

„Kochane Dzieci, Drodzy Dorośli

20 listopada br. po raz drugi w Polsce obchodzimy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Wydarzenie to 7 listopada 2014 r., na wniosek Rzecznika Praw Dziecka, ustanowił Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, aby wyraźnie zaznaczyć, iż prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka.

Polska na arenie międzynarodowej uznawana jest za ojczyznę praw dziecka, Janusz Korczak jest doskonale rozpoznawany w krajach, które ratyfikowały Konwencję o prawach dziecka, mamy więc społeczne zobowiązanie, aby te wypracowane przez lata standardy dotyczące praw dziecka upowszechniać również w Polsce.

Kochane dzieci! W tym dniu nie chodzi o zabawę i prezenty, ale o chwilę refleksji. Prawo gwarantuje Wam kontakt z mamą i tatą, bezpieczeństwo, nietykalność cielesną, opiekę lekarza czy bezpłatną edukację. Możecie wypoczywać, pytać i wypowiadać się. Pamiętajcie jednak, że takie same prawa mają Wasze koleżanki, Wasi koledzy i także dorośli – mama, tata czy nauczyciel. Szacunek do ich praw jest najwyższą wartością…….”

Mamy nadzieję, że ten dzień na stałe wpisze się w kalendarz świąt obchodzonych w naszej szkole.

DSC 0014